Skwalen (squalane) jest związkiem, który naturalnie występuje w sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe. Jego ilość maleje wraz z wiekiem, dlatego stosowanie kosmetyków z jego dodatkiem może poprawić wygląd skóry i włosów. W preparatach najczęściej znajduje się stabilniejsza forma skwalenu, czyli skwalan. Warto zapoznać się z cennymi właściwościami tego surowca.
Spis treści:
Na początku warto wyjaśnić dwa pojęcia, które często są stosowane zamiennie. Skwalan to substancja pochodzenia chemicznego, pochodna skwalenu. Skwalen jest lipidem, a dokładnie węglowodorem wielonienasyconym. Występuje w tkankach zwierząt, roślin, a także w płaszczu lipidowym ludzkiej skóry. Ubywa go w wyniku jej starzenia się, co powoduje przesuszenie, wiotczenie i szorstkość.
Główne funkcje skwalenu to:
Skwalen jest emolientem, który stosowany na skórę działa okluzyjnie, czyli tworzy ochronny film. Zapobiega parowaniu wody nie tylko z naskórka, ale także z powierzchni włosów. Jest substancją renatłuszczającą, czyli odbudowuje warstwę hydrolipidową, naruszaną podczas mycia.
Skwalen jest cenionym składnikiem wielu kosmetyków, również tych pochodzenia naturalnego. Może być wykorzystywany zarówno w czystej formie, jak i stanowić jeden ze składników kosmetyków pielęgnacyjnych.
Skwalen znalazł szerokie zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych do twarzy. Głównie jest on dodawany do nich ze względu na to, że:
W kosmetykach skwalen najczęściej występuje w postaci bezzapachowego olejku. Na twarz warto go również nakładać w czystej formie. Może wtedy pełnić funkcję kremu na twarz, serum pod oczy czy bazy pod makijaż. W tej postaci często jest stosowany przez posiadaczy cery wrażliwej, suchej lub dojrzałej. Dzięki niemu z dnia na dzień skóra staje się bardziej rozświetlona, jędrniejsza i gładsza. Skwalen w czystej postaci można również dodawać do kremu. Wystarczy jedną kroplę zmieszać z niewielką porcją kremu i nałożyć na twarz. Czysty skwalen najczęściej jest stosowany w stężeniu do 30%.
W kosmetykach do pielęgnacji twarzy skwalen można znaleźć w kremach i serach, również tych przeznaczonych do stosowania pod oczy.
Skwalen to składnik wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Można go znaleźć w balsamach, mleczkach, a także w kremach do rąk. Dobrze regeneruje suchą skórę i miejsca, które wymagają dużej dawki odżywienia i nawilżenia, jak kolana czy łokcie. Dzięki skwalenowi skóra jest dobrze nawilżona, bardziej miękka w dotyku i wyraźnie ujędrniona. Ważne, aby stosować go regularnie, najlepiej codziennie. Tak samo, jak w przypadku pielęgnacji twarzy, można kilka kropel czystego skwalenu dodać do balsamu i wetrzeć w skórę.
Zastosowanie skwalen znalazł również w kosmetykach do włosów. W szczególności znajduje się w szamponach, odżywkach i maskach przeznaczonych do włosów zniszczonych, przesuszonych i się puszących. Poprawia ich kondycję, zmniejsza łamliwość i sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia. Ze względu na działanie okluzyjne tworzy na włosach cienką warstwę, chroniącą łuski przed nadmierną utratą wody. Skwalen jest również stosowany jako ochrona przed wysokimi temperaturami, czyli w mleczkach i sprayach termoochronnych.
Jak wiadomo, skwalen może być pochodzenia roślinnego, dzięki czemu jest składnikiem wegańskim. Wtedy jest pozyskiwany z oliwek. Naturalnie można go znaleźć też w trzcinie cukrowej, ryżu, amarantusie czy pszenicy. Ten z trzciny cukrowej ma bardzo stabilną i najczystszą formę, jednak stanowi dość drogi surowiec.
Skwalen jest surowcem, który dobrze się łączy z innymi składnikami kosmetyków. Nie ma informacji o tym, z czym nie należy go łączyć.
Skwalen może być pozyskiwany naturalnie lub syntetycznie. Pozyskiwany od roślin, jest surowcem pochodzenia naturalnego, może być stosowany przez wegan oraz przez inne osoby, dla których dobro zwierząt jest ważne. Skwalen może być również pochodzenia zwierzęcego. Przez wiele lat pozyskiwało się go z wątroby rekina, jednak później odkryto, że znajduje się on także w tkankach zwierzęcych. Niestety ten sposób produkcji budzi wiele kontrowersji i sprzeciw wśród ekologów. Na potrzeby produkcji przemysłowych skwalen jest produkowany syntetycznie w laboratorium.
Skwalen jest składnikiem o niskiej alergiczności. Nie powoduje uczuleń ani podrażnień skóry. Nie powinien działać komedogennie, jednak osoby mające cerę trądzikową lub skłonną do zapychania porów powinny bacznie ją obserwować podczas stosowania skwalanu.
Nie odnotowano negatywnego wpływu skwalanu na środowisko naturalne, jednak warto zwrócić uwagę na sposób jego pozyskiwania. Substancja pochodząca z wątroby rekina budzi kontrowersje wśród obrońców zwierząt.