KWC LogobyWIZAŻ logo

Silica właściowości i zastosowanie

Silika, Krzemionka, Dwutlenek krzemu

Silicon Dioxide

Krzemionka w lekach i kosmetykach — działanie

Krzemionka to naturalny składnik kosmetyków kolorowych, preparatów pielęgnacyjnych i leków. Jakie ma właściwości i kto powinien stosować kosmetyki z krzemionką w składzie?

Spis treści:

  • Czym jest krzemionka?
  • Właściwości krzemionki
  • Zastosowanie krzemionki w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć krzemionkę?
  • Czy krzemionka jet bezpieczna?

Czym jest krzemionka?

Krzemionka w nomenklaturze chemicznej funkcjonuje pod nazwą ditlenek krzemu. W przypadku kosmetyków i leków obecność w składzie składnika o nazwie silica będzie świadczyć o zawartości krzemionki. Naturalnym jej źródłem jest kwarc lub inne minerały, takie jak moganit, trydymit, krystobalit czy melanoflogit. Krzemionka to składnik litosfery, skorupa ziemska składa się z niej w 12%. Rośliny również zawierają ditlenek krzemu — znajdziemy go w mchu leśnym, rdeście, skrzypie polnym, glonach, perzu, a nawet w burakach cukrowych.

Krzem jest też składnikiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jego główne zadanie to udział w biosyntezie elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Ta informacja pozwala zrozumieć, dlaczego krzemionka znajduje się również w kosmetykach. Krzem nazywany jest pierwiastkiem życia — stanowi składnik krwi, dlatego płuca, przysadka mózgowa i mięśnie nie funkcjonowałyby bez niego prawidłowo.

Krzemionka ma postać bezwonnego i nierozpuszczalnego w wodzie proszku. Jest odporna na działanie kwasów i alkaliów o umiarkowanym odczynie zasadowym. W naturze przyjmuje trzy formy: jawnokrystaliczną, skrytokrystaliczną i amorficzną.

Często możemy spotkać się z nazwą krzemionka koloidalna. To rodzaj krzemionki, który rozpuszcza się w wodzie, dlatego właśnie ten surowiec jest najczęściej stosowany w przemyśle i lecznictwie. Spotkamy go również pod nazwą krzemionka uwodniona albo balsam krzemowy w formie zolu lub żelu. W kosmetykach możemy znaleźć składnik o nazwie krzemionka organiczna. To pylisty proszek, który dobrze wchłania tłuszcze.

Właściwości krzemionki

Krzemionka organiczna w kontakcie z wodą tworzy roztwór koloidowy. Jest higroskopijna — ma zdolność do wiązania wilgoci. Wpływa na regulację podziałów i przemian komórkowych w skórze. Dzięki temu wykazuje właściwości regenerujące — działa na tkankę łączną, włókna kolagenowe i elastynowe. Dodatkowo wywołuje podział fibroblastów, czyli proces, który naturalnie występuje po urazach, kiedy tkanki się goją. Te właściwości mają zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce. Krzemionka jest jednym z tych składników, bez których nie może obejść się medycyna estetyczna. Zwłaszcza że ma ona również zdolność do przyspieszania spalania tkanki tłuszczowej i poprawienia krążenia.

Doskonale wchłania tłuszcze, dlatego wykorzystywana jest w produktach matujących skórę. Zawartość krzemionki w kosmetyku sprawi, że głębokie zmarszczki staną się mniej widoczne.

Jedną z zalet tego składnika jest twardość, która sprawia, że ma on wysokie właściwości ścierające i polerujące.

Zastosowanie krzemionki w kosmetykach

Krzemionka to składnik o wielu właściwościach, dlatego przemysł kosmetyczny chętnie z niej korzysta, komponując skład swoich produktów. Wykorzystuje się ją w produkcji kosmetyków do makijażu, ponieważ tworzy matowe wykończenie na skórze. Oprócz tego pochłania wilgoć i tłuszcze, dzięki czemu zapobiega błyszczeniu się skóry. Osoby o tłustej i mieszanej cerze powinny sięgać po kosmetyki zawierające krzemionkę. Dodatkowo wyrównuje ona koloryt skóry i optycznie wygładza zmarszczki. Dzieje się tak, ponieważ krzem bardzo skutecznie odbija światło padające na twarz.

Krzemionkę stosuje się w kosmetykach przeciwtrądzikowych ze względu na jej przeciwłojotokowe, złuszczające i ściągające działanie. To naturalny surowiec, który nie uczula ani nie powoduje podrażnień skóry. Ma właściwości, które wspierają proces zaopatrywania komórek skóry w tlen. To sprawia, że krzemionka ma zastosowanie również w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej.

W jakich kosmetykach można znaleźć krzemionkę?

Surowiec ten znajduje się w składzie większości kosmetyków do makijażu, takich jak np. matowe szminki do ust, a przede wszystkim podkłady, pudry i kremy koloryzujące. Jego właściwości zapewniają matowe wykończenie i sprawiają, że cera wygląda na nieskazitelną. Krzemionka optycznie wygładza zmarszczki i tworzy na skórze powierzchnię odbijającą światło. Należy dodać do tego jej właściwości konsystencjotwórcze — dzięki dodatkowi krzemu kosmetyki można równo rozprowadzić na skórze.

Ze względu na to, że składnik ten pomaga regulować wydzielanie sebum oraz wspiera procesy regeneracji i dotleniania skóry, ma zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych. Krzemień znajdziemy w kosmetykach przeciwtrądzikowych i odmładzających. Podobne funkcje spełnia w produktach do włosów — szamponach i odżywkach. W peelingach wykorzystuje się właściwości ścierające i pielęgnacyjne tego składnika. Krzemionka dodawana jest do kosmetyków, środków higieny osobistej i leków również po to, by nie wysychały po otwarciu opakowania.

Czy krzemionka jest bezpieczna?

Krzemionka jest składnikiem kosmetyków bezpiecznym dla zdrowia. Potwierdziły to liczne badania wykonywane m.in. przez Cosmetic Ingredients Review. Eksperci CIR uznali, że krzemionka to nietoksyczny składnik. Nie powoduje raka, nie jest też alergenem. Stanowi surowiec naturalny, który pozyskuje się wyłącznie z przyrody. Może być stosowana w kosmetykach wegańskich, ponieważ nie jest pochodzenia zwierzęcego.

Zarówno czysta substancja, jak i kosmetyki z krzemionką nie wywołują reakcji alergicznych ani podrażnień skóry. Nie ma zatem ograniczeń, jeśli chodzi o ilość tego surowca w produkcie. Unikać go powinny osoby z bardzo suchą skórą, ponieważ ze względu na swoje właściwości krzem może pogłębić ten stan. W aptekach i drogeriach ekologicznych znajdziemy takie produkty jak krzemionka do picia czy balsam krzemowy. Swoją popularność zawdzięczają one właściwościom krzemu i jego dobroczynnemu wpływowi na ludzki organizm.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

W dużych stężeniach może pogarszać stan skóry suchej.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Adsorbent, pochłaniacz wilgoci
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja lecznicza
  • Substancja odbijająca światło
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja ściągająca
  • Substancja wypełniająca

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie