KWC LogobyWIZAŻ logo

Snail Secretion Filtrate właściowości i zastosowanie

Filtrowany śluz ślimaka

Cryptosine Filtrate, Cochlea Mucus Filtrate

Śluz ślimaka – jak działa w kosmetykach?

Niedoskonałości, takie jak trądzik, przebarwienia, zmarszczki czy brak jędrności, dotykają wiele kobiet. Dobór odpowiedniej pielęgnacji może poprawić wygląd skóry i sprawić, że będzie wyglądać młodziej i promienniej. Śluz ślimaka jest jedną z substancji, które odpowiadają na wiele potrzeb cery. Nawilża ją, odmładza, poprawiają owal twarzy. Dodatkowo zmniejsza widoczność rozstępów czy cellulitu, na który narzeka wiele kobiet. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających filtrat ze śluzu ślimaka skutecznie poprawi wygląd całego ciała.

Spis treści:

  • Jak pozyskuje się śluz ślimaka?
  • Właściwości śluzu ślimaka
  • Działanie śluzu ślimaka
  • W jakich kosmetykach można znaleźć śluz ślimaka?
  • Bezpieczeństwo
  • Z czym można łączyć śluz ślimaka?

Jak pozyskuje się śluz ślimaka?

Śluz ślimaka (Snail Secretion Filtrate) jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego, dlatego wiele osób dbających o dobro zwierząt może być zaniepokojonych. Jego pozyskiwanie odbywa się jednak w sposób humanitarny – żaden ślimak nie cierpi. Nie każda odmiana ślimaka nadaje się do produkcji tego drogocennego składnika. Najczęściej śluz jest pozyskiwany od gatunku Helix aspersa Müller, specjalnie hodowanego w tym celu. Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się jedynie czysty śluz, pochodzący od zdrowych ślimaków, które żyją w odpowiednich warunkach. Szczęśliwe mięczaki wytwarzają drogocenną kryptozynę, a nieszczęśliwe – limozynę, która ma właściwości toksyczne. Producentom zależy na jak najwyższej jakości surowca, dlatego dbają o poziom hodowli.

Właściwości śluzu ślimaka

Śluz ślimaka jest substancją bardzo bogatą w wiele substancji, takich jak kolagen, alantoina, elastyna, które wpływają na elastyczność i jędrność skóry. Poprawiają jej strukturę i owal twarzy. W składzie śluzu znajdują się także witaminy A, E oraz C, które mają działanie przeciwstarzeniowe. Przez wielu śluz ślimaka jest nazywany eliksirem młodości. Jako humektant zatrzymuje wilgoć w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej nawilżona. Zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL).

Śluz ślimaka pomaga w odnowie skóry, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, które często pojawiają się u osób zmagających się z trądzikiem czy suchą skórą. Jest wykorzystywany wspierająco w leczeniu zadrapań i ran.

Właściwości śluzu są cenione przez wiele osób. Ma on właściwości keratolityczne, dzięki czemu skóra szybciej się złuszcza. Zmniejsza się również widoczność blizn, rozstępów oraz cellulitu. Poprawia się przepływ krwi i limfy, dzięki czemu nie powstają zastoje powodujące obrzęki.

Śluz ślimaka jest substancją o konsystencji żelu. Jako składnik produktów kosmetycznych tworzy lekką konsystencję, którą łatwo aplikuje się na skórę. Sprawdza się w produktach pielęgnacyjnych. Często jest stosowany jako substancja żelująca lub nadająca odpowiedniej spoistości produktom.

Działanie śluzu ślimaka

Śluz ślimaka bardzo często jest składnikiem kosmetyków azjatyckich, głównie z powodu działania nawilżającego. Poprawia nawilżenie skóry, dlatego posiadaczki skóry suchej chętnie sięgają po kosmetyki ze śluzem ślimaka w składzie. Substancja ta poprawia wygląd cery trądzikowej i tłustej. Zmniejsza wydzielanie sebum, stany zapalne, a także widoczność zaskórników. Nie działa komedogennie, dzięki czemu nie powoduje nasilania się niedoskonałości. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia, że trądzik staje się mniej widoczny.

W kosmetykach anti-aging śluz ślimaka jest jedną z częściej stosowanych substancji. Poza działaniem przeciwzmarszczkowym wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, które mogą pojawić się wskutek opalania. Stymuluje syntezę kolagenu oraz elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność. Po 25. roku życia zanika ich produkcja, dlatego warto stosować substancje, które poprawiają strukturę skóry. Dzięki produktom ze śluzem ślimaka cera staje się lepiej nawodniona, ma lepszy koloryt i sprężystość.

Produkty ze śluzem ślimaka sprawdzają się do pielęgnacji ciała. Zmniejszają widoczność rozstępów, które powstają w wyniku ciąży lub szybkich zmian masy ciała. Ponad 90% kobiet boryka się z problemem cellulitu. Śluz ślimaka poprawia jakość skóry, jest ona bardziej napięta i nawilżona. Cellulit staje się mniej widoczny.

W jakich kosmetykach można znaleźć śluz ślimaka?

Śluz ślimaka jest składnikiem lubianym przez producentów kosmetyków azjatyckich czy koreańskich. Często można go znaleźć w produktach do pielęgnacji twarzy, takich jak krem, maska czy serum. Z uwagi na działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające śluz stanowi jeden ze składników kremów do pielęgnacji okolic oczu. Esencja z niego dodawana jest do maseczek w płachcie, które stały się bardzo popularne z uwagi na wygodę i skuteczne działanie.

Śluz ślimaka jest stosowany w balsamach do ciała, skoncentrowanych serach o właściwościach przeciwcellulitowych i zmniejszających widoczność rozstępów. Może on stanowić także składnik kosmetyków do oczyszczania włosów i skóry głowy. Głównie znajdziemy go w szamponach nawilżających, a także w maskach i odżywkach. Regenerują one końcówki włosów, nawilżają je i odżywiają.

Bezpieczeństwo

Śluz ślimaka jest bezpiecznym składnikiem, który może być wykorzystywany w produkcji kosmetyków. Nie ma określonych stężeń, jakie powinny się znaleźć w produktach. Największe znajdują się w serach przeciwzmarszczkowych. Produkty kosmetyczne z tym składnikiem mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, ponieważ nie powoduje on alergii ani podrażnień skóry.

Nie należy samodzielnie pozyskiwać omawianej substancji ze ślimaków, ponieważ można zrobić to nieumiejętnie, a skutek stosowania jej okaże się odwrotny do zamierzonego. Warto sięgnąć po produkty dostępne w sprzedaży.

Z czym można łączyć śluz ślimaka?

Śluz ślimaka naturalnie zawiera w składzie elastynę, kolagen, kwas glikolowy, które często są spotykane w kosmetykach regenerujących i wygładzających cerę. Dodanie tych substancji do produktu wzmacnia jego działanie.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia zwierzęcego

Funkcja w kosmetyku

  • Humektant
  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Reduktor, reduktor tkanki tłuszczowej
  • Rozjaśniacz/Wybielacz
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja aktywna
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd
  • Substancja keratolityczna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja konsystencjotwórcza
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja ochronna
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja ściągająca
  • Substancja wygładzająca
  • Substancja żelująca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie