KWC LogobyWIZAŻ logo

Sorbitan Stearate właściowości i zastosowanie

Stearynian sorbitanu, Monostearynian sorbitanu

Sorbitan Monostearate, Stearinsäuremonosorbitanester, Sorbitanmonostearat, Stearate de sorbitan, E491

Sorbitan Stearate – co to jest? Szkodliwość

Sorbitan stearate nazywany także stearynianem sorbitanu, a także woskiem syntetycznym. Jest emulgatorem typu W/O, który ułatwia łączenie się faz. Składnik ten nie wpływa na wygląd skóry, ale dzięki niemu kremy, balsamy, produkty do demakijażu mają odpowiednią konsystencję i nie wymagają wstrząsania przed użyciem. W dużych stężeniach może powodować nasilenie się niedoskonałości, pojawienie wyprysków czy zmian trądzikowych.

Spis treści:

  • Właściwości stearynianu sorbitanu
  • Zastosowanie stearynianu sorbitanu w kosmetykach
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć stearynianu sorbitanu?
  • Czy sorbitan stearate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków ze stearynianem sorbitanu
  • Sorbitan stearate a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości stearynianu sorbitanu

Stearynian sorbitanu pełni rolę emulgatora, czyli jest składnikiem koniecznym do powstania emulsji. Emulsje powstają z połączenia dwóch faz – wodnej i olejowej. W kosmetologii emulgatory są stosowane do produkcji kremów, balsamów, mleczek do demakijażu. Substancja ta sprawia, że połączone ze sobą fazy nie rozwarstwiają się, a dobrze ze sobą łączą, dzięki czemu produkt ma odpowiednią konsystencję i nie trzeba nim wstrząsać przed nałożeniem na skórę. Stearynian sorbitanu jest dyspergatorem, to znaczy substancją, która zwiększa łatwość rozdrabniania większych cząstek. Ma to zastosowanie w produktach zawierających np. ścierające drobinki służące do złuszczania naskórka. Dzięki temu drobinki nie zlepiają się ze sobą i spełniają swoje funkcje.

Składnik ten ma delikatne właściwości myjące, dlatego sprawdzi się w produktach kosmetycznych codziennego użytku. Rzadziej pełni także rolę rozpuszczalnika, głównie w substancjach zapachowych. W produktach do kąpieli stabilizuje pianę i poprawia jej jakość, dlatego jest ona wyższa i dłużej utrzymuje się na wodzie.

Zastosowanie stearynianu sorbitanu w kosmetykach

Jest on substancją powierzchniowo czynną, którą wykorzystuje się do tworzenia emulsji. To składnik wielu produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry, a także włosów. Można go znaleźć także w składzie produktów dla dzieci i niemowląt, a także kobiet w ciąży. Składnik ten jest w:

  • balsamach do ciała,
  • kremach do twarzy,
  • produktach do demakijażu,
  • żelach pod prysznic i mydłach,
  • żelach do kąpieli,
  • peelingach do twarzy i ciała,
  • produktach do i po opalaniu.

Stearynian sorbitanu może być składnikiem kosmetyków do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Nie wpływa w żaden sposób na poprawę wyglądu skóry, ale jest niezbędny, aby używane kosmetyki się nie rozwarstwiały. Można go również znaleźć w produktach myjących, które zawierają niewielkie drobinki, mikroperełki, perełki, pigmenty czy inne nierozpuszczalne składniki.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć stearynianu sorbitanu?

Stearynian sorbitanu jest emulgatorem, który pozwala na połączenie dwóch faz w kosmetyku. Nie ma informacji o składnikach kosmetycznych, z którymi nie powinien być on łączony.

Czy sorbitan stearate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Stearynian sorbitanu jest estrem sorbitolu i kwasu stearynowego, a także kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. W zależności od pochodzenia może być on wegański lub nie, dlatego producenci powinni takie informacje zamieszczać na opakowaniu kosmetyku.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków ze stearynianem sorbitanu

Składnik ten sprawia, że fazy w kosmetykach łączą się, tworząc jednolitą emulsję. Ten emulgator jest obecny w kosmetykach do codziennego stosowania, jednak stosowany tak często u niektórych może powodować niedoskonałości. Najczęściej pojawiają się one u osób z cerą trądzikową, łojotokową lub mieszaną. Ma niewielkie działanie komedogenne. Efektem ubocznym stosowania kosmetyków ze stearynianem sorbitanu mogą być wypryski, zaskórniki, nasilenie zmian trądzikowych, zapychanie porów skóry czy występowanie grudek. Osoby, które borykają się z tymi niedoskonałościami na co dzień, powinny bacznie obserwować swoją skórę, stosując kosmetyki z tym składnikiem.

Składnik ten ma niski poziom alergiczności, jednak może powodować reakcje uczuleniowe u różnych osób. Najczęściej pojawiają się u osób z cerą wrażliwą, skłonną do alergii lub silnie reagującą na podrażnienia. Warto zwrócić uwagę na zaczerwienienie skóry, pieczenie i swędzenie. Mogą również pojawić się wypryski, a także wysypka o podłożu alergicznym. Pojawia się ona na ciele, w miejscach, gdzie był stosowany kosmetyk zawierający stearynian sorbitanu. Zazwyczaj zanika po zaprzestaniu stosowania. Osoby z chorobami skóry także powinny uważać na kosmetyki z tym składnikiem, ponieważ może on nasilać zmiany widoczne na skórze.

Kosmetyki zawierające ten składnik mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, jednak należy uważać na wystąpienie uczuleń. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie, powodują, że są one bardziej wrażliwe na wiele substancji zamieszczonych w kosmetykach, nawet tych stosowanych od wielu lat przed zajściem w ciążę.

Ma on łagodny potencjał drażniący, ale nie ma to wpływu na jego bezpieczeństwo. Jest to składnik, który może być bezpiecznie stosowany w produkcji kosmetyków.

Sorbitan stearate a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Stearynian sorbitanu niestety może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Niekorzystnie działa na organizmy wodne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia zwierzęcego
  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Rozpuszczalnik
  • Stabilizator emulsji
  • Stabilizator piany
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie