KWC LogobyWIZAŻ logo

Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer właściowości i zastosowanie

Kopolimer kwasu akrylowego i alkilometakrylanu o długości łańcucha C12-22

Acrylates/C10/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer

Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer — jakie ma właściwości?

Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer (kopolimer kwasu akrylowego) to substancja wykorzystywana w kosmetyce. Poprawia lepkość produktów, dzięki czemu lepiej się rozprowadzają i zachowują pierwotną konsystencję. Wokół tego składnika zrodziło się wiele kontrowersji, ponieważ jest on mikroplastikiem, który może negatywnie wpływać na całe środowisko naturalne.

Spis treści:

 • Co to jest Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer?
 • Jak działa Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer?
 • W jakich kosmetykach można znaleźć Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer?
 • Bezpieczeństwo
 • Stosowanie przez kobiety w ciąży
 • Wpływ Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer na środowisko naturalne
 • Czym można zastąpić Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer w kosmetykach?

Co to jest Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer?

Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer to kopolimer kwasu akrylowego i estrów kwasu itakonowego, a także mieszaniny alkoholi tłuszczowych o krótkich i długich łańcuchach. Jest substancją nierozpuszczalną; jego stabilność zależy od warunków, w jakich się znajduje. Po dodaniu wody pęcznieje, zwiększając swoją objętość w kosmetyku. Jest bezbarwny.

Jak działa Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer?

Kopolimer kwasu akrylowego jest substancją, która wpływa na konsystencję produktu kosmetycznego, zwiększając jego lepkość. Dzięki niemu kosmetyk zachowuje niezmienioną konsystencję przez cały okres użytkowania. Kopolimer kwasu akrylowego jest stosowany również jako stabilizator emulsji i zawiesin, dzięki czemu zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyków, przedłużając ich trwałość. Dodaje się go do wielu produktów, ponieważ scala w nich pozostałe substancje. Nakładany na powierzchnię skóry, paznokci lub włosów, tworzy aksamitną powłokę, która daje efekt nabłyszczenia.

Kopolimer kwasu akrylowego jest stosowany jako substancja filmotwórcza, zapobiegająca odparowywaniu wody. Ma również działanie okluzyjne i wygładzające. Nawilża włosy, nadaje im blasku, zmiękcza je. W produktach stylizacyjnych utrwala fryzurę, zapobiega elektryzowaniu się włosów.

W preparatach do paznokci kopolimer kwasu akrylowego tworzy trwałą powłokę na płytce. W kontakcie z promieniowaniem LED produkty zawierające tę substancję ulegają utwardzeniu.

W jakich kosmetykach można znaleźć Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer?

Kopolimer kwasu akrylowego zyskał popularność kilka lat temu, kiedy lakiery hybrydowe zaczęły być często stosowane przez kobiety. Dzisiaj wiele z nich woli wykonać trwalszy manicure hybrydowy niż pomalować paznokcie lakierem, który nie jest utwardzany w lampie UV/LED. Omawiany składnik znajduje się nie tylko w lakierach, ale również w żelach, które służą do przedłużania płytki paznokciowej, w utwardzaczach i bazach, wykorzystywanych podczas stylizacji paznokci.

Omawianą substancję można znaleźć w produktach przeznaczonych do pielęgnacji i stylizacji włosów. Kopolimer kwasu akrylowego jest stosowany w odżywkach i maskach do włosów, a także w lakierach, sprayach termoochronnych, piankach czy innych kosmetykach do układania fryzury.

Kopolimer kwasu akrylowego stanowi jeden ze składników produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała. Jest wykorzystywany w preparatach do opalania, takich jak mleczka, kremy. Można go również znaleźć w balsamach do ciała, kremach do twarzy, żelach myjących oraz peelingach. Najczęściej jest on dodawany do produktów w kolorze białym. Znajduje się także w kosmetykach kolorowych, typu tusze do rzęs czy kremy BB.

Bezpieczeństwo

Stosowanie kopolimeru kwasu akrylowego jest bezpieczne. To substancja pochodzenia syntetycznego, wytworzona w warunkach laboratoryjnych i przebadana pod kątem zastosowania w branży kosmetycznej. W produktach kosmetycznych najczęściej wykorzystuje się go w stężeniu do 4%. Nie ma on działania alergizującego ani toksycznego. Nie działa także komedogennie – może być zatem stosowany przez osoby z cerą tłustą, trądzikową czy mieszaną, ponieważ nie zapycha ujść gruczołów łojowych i nie powoduje pojawiania się zaskórników.

Stosowanie przez kobiety w ciąży

Ciąża to czas, kiedy organizm kobiety może w różny sposób reagować na wcześniej stosowane kosmetyki. Nie ma przeciwwskazań do używania produktów zawierających kopolimer kwasu akrylowego, jednak warto zachować szczególną ostrożność i obserwować swoje ciało. Wiele kobiet podczas ciąży rezygnuje z wykonywania manicure’u przy użyciu lakieru hybrydowego, jednak nie ma przeciwwskazań do kontynuowania tego rodzaju upiększania.

Wpływ Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer na środowisko naturalne

Kopolimer kwasu akrylowego jest mikroplastikiem, czyli najprościej mówiąc, drobnym, zmielonym plastikiem. Jego cząsteczki mają mniej niż 5 mm średnicy i są dodawane do wielu produktów kosmetycznych, często do peelingów. Mikroplastik dostaje się do ścieków, przyczyniając się do zanieczyszczeń środowiska. Gdy trafia do zbiorników wodnych, jest groźny dla wielu zwierząt morskich.

Czym można zastąpić Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer w kosmetykach?

Substancje zawierające mikroplastik, takie jak kopolimer kwasu akrylowego, mogą być zastępowane przez składniki pochodzenia naturalnego. W zależności od funkcji w danym kosmetyku mogą to być surowce, takie jak:

 • rozdrobnione muszle, łupiny orzechów, pestek moreli, które sprawdzą się w peelingach,
 • zmielony korund lub kwarc, który ma właściwości ścierające,
 • woski (pszczeli, karnauba), o właściwościach okluzyjnych i zapobiegających utracie wody,
 • cukier, sól morska, piasek, fusy kawy, które dobrze złuszczają naskórek,
 • naturalne żywice drzew, np. sosny, które mogą być wykorzystywane w produktach do mycia ciała.

Jako substancję zagęszczającą można użyć agaru, pektyny, gumy, kwasu hialuronowego, skrobi czy celulozy. Warto pamiętać, że Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer często znajduje się na końcu składu kosmetyku, co oznacza, że jego ilość jest niewielka.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Może działać komedogennie w dużych stężeniach, zatykać pory skóry, z reguły jednak znajduje się w kosmetykach w małych ilościach. Składnik może uwalniać szkodliwy kwas metakrylowy.

Typ składnika

 • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

 • Stabilizator emulsji
 • Substancja filmotwórcza
 • Substancja kondycjonująca
 • Substancja utrwalająca włosy
 • Substancja wygładzająca
 • Substancja żelująca
 • Zagęstnik

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie