Bisabolol, a dokładnie alfa-bisabolol, to substancja biologicznie czynna znajdująca się w olejku eterycznym, pozyskiwanym między innymi z rumianku. Działa kojąco i przeciwzapalnie, dlatego często jest używana w kosmetykach dla cery wrażliwej i problematycznej. Bisabolol nie wywołuje alergii i jest łagodny dla skóry, więc znajduje zastosowanie nawet w produktach przeznaczonych dla dzieci.
Spis treści:
Bisabolol występuje w naturze w dwóch formach: beta i alfa. Pierwsza z nich jest pozyskiwana z kukurydzy i bawełny i pełni głównie funkcję środka aromatyzującego. Alfa-bisabolol, nazywany po prostu bisabololem, to składnik używany w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała. Inne terminy, pod którymi kryje się ta substancja na etykietach, to Dragosantol lub Lewomenol.
Bisabolol to alkohol seskwiterpenowy. Występuje naturalnie w olejku eterycznym z rumianku pozyskiwanym z jego koszyczka w wyniku destylacji parą wodną. Na szerszą skalę produkuje się go także z olejków z brazylijskiego drzewa candeia (Eremanthus erythropappus), a w mniejszych ilościach występuje w szałwii, lawendzie i pączkach topoli. Bisabolol to bezbarwna ciecz o delikatnym kwiatowym aromacie z cytrusową nutą. Całkowicie rozpuszcza się w etanolu i olejach, za to słabo w wodzie. Podobnie jak sam rumianek składnik ten znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i wspomagających regenerację, dzięki czemu jest wykorzystywany do pielęgnacji skóry i włosów.
Ten cenny składnik kosmetyczny sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy, całego ciała i włosów. Właściwości alfa-bisabololu są szczególnie doceniane przez właścicieli cery:
Wpływa także na pracę melanocytów, dzięki czemu pomaga rozjaśnić przebarwienia skóry i ujednolicić jej koloryt. Po zastosowaniu kosmetyków z tym składnikiem cera staje się jędrna i młodsza. Te same procesy pobudzane przez bisabolol, które stymulują odnowę komórkową skóry, wzmacniają strukturę włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Bisabolol hamuje rozwój grzybów, które są odpowiedzialne z powstawanie łupieżu. Ponieważ reguluje wydzielanie sebum, jest składnikiem szamponów do włosów przetłuszczających się.
Bisabolol jest nośnikiem substancji aktywnych i ułatwia ich przenikanie w głąb skóry. Niweluje niepożądaną woń w kosmetykach i może być składnikiem kompozycji zapachowych.
Alfa-bisabolol jest składnikiem naturalnym i łagodnym dla skóry. Można go znaleźć nie tylko w kosmetykach, które mają za zadanie poprawiać wygląd lub leczyć zmiany chorobowe, ale także w produktach przeznaczonych do codziennego użytku, takich jak pasta do zębów czy żel do higieny intymnej. Bisabolol, ze względu na swoje liczne właściwości łagodzące, antyseptyczne i zapachowe, znajduje się w:
Bisabolol nie podrażnia i nie ma działania alergizującego, dlatego jest świetnym dodatkiem do artykułów przeznaczonych do higieny delikatnej skóry niemowląt i dzieci. Koi i pielęgnuje, dlatego jest składnikiem m.in. oliwek, żeli i maści na odparzenia pieluszkowe.
Bisabolol jest składnikiem, który pomaga w tworzeniu domowych kosmetyków. Można go na przykład połączyć z olejem roślinnym i ulubionymi olejkami eterycznymi, żeby otrzymać oliwkę do ciała o właściwościach łagodzących i regenerujących. W procesie produkcji własnych wyrobów do pielęgnacji skóry czy włosów bisabolol należy dodawać do gotowego kosmetyku w fazie C (na ostatnim etapie, po połączeniu fazy olejowej i wodnej), po schłodzeniu go do 40ºC, lub do fazy olejowej, jeśli nie wymaga podgrzewania. Pod wpływem wysokiej temperatury bisabolol traci swoje właściwości. Zalecane stężenie tego składnika to od 0,1 do 1%.
Alfa-bisabolol ułatwia przenikanie przez skórę innym składnikom aktywnym, dlatego trzeba mieć na uwadze, z jakimi substancjami go się łączy i czy nie nasila ich działania. Poza tym nie ma informacji o szkodliwym wpływie bisabololu w zestawieniu z innymi składnikami kosmetycznymi.
Ta substancja organiczna jest otrzymywana z olejków eterycznych z roślin, m.in. rumianku. Ma certyfikat Ecocert, czyli instytucji, która opracowała zasady wytwarzania produktów ekologicznych. Bisabolol jest pozyskiwany z drzew pochodzących ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Może być także syntetyczny, ale naturalny surowiec ma więcej właściwości prozdrowotnych. Jest odpowiedni dla wegan. Nie stwierdzono, żeby produkcja lub utylizacja bisabololu stwarzała zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Ten organiczny składnik jest dobrze tolerowany przez skórę. Może być stosowany nawet u osób uczulonych na rumianek, ponieważ głównym alergenem tej rośliny jest lakton, który zostaje wyeliminowany w procesie pozyskiwania bisabololu. Nie zagraża nawet najmłodszym i kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.