KWC LogobyWIZAŻ logo

Mica właściowości i zastosowanie

Mika

CI 77019, Pigment White 20, Sericite, Soapstone, Golden Mica, Biotit, Micagroup Minerals, Muscovite Mica, Mica Powder

Mika – właściwości, działanie, zastosowanie

Mika (Mica) to minerał pochodzenia naturalnego należący do grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: „mica”, co oznacza ziarno, oraz „micare”, które jest czasownikiem błyszczeć. Jest popularna w Indiach, lecz można ją znaleźć także w Kanadzie i Polsce. Jej wydobycie jest okupione ciężką pracą. Popularność miki w kosmetyce jest związana z jej właściwościami. Choć fantastycznie błyszczy, to ma słabą przyczepność do skóry i musi być mieszana z innymi związkami. Niektóre dają jej zdolność do pochłaniania wilgoci i sebum, a jeszcze inne sprawiają, że jest skuteczną ochroną przed promieniami UV.

Spis treści:

  • Właściwości miki
  • Zastosowanie miki w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć mikę?
  • Mika w pielęgnacji skóry
  • Czy mika jest bezpieczna?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć miki?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z miką
  • Mika a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości miki

Pod względem chemicznym mika jest zasadowym glinokrzemianem połączonym z rozmaitymi metalami. Wśród najczęściej obecnych wymienia się potas, sód, magnez, wapń, glin, żelazo i mangan. O wiele rzadziej spotyka się ją opartą na cynku, licie, chromie czy tytanie. Ma postać błyszczących ziaren lub płatków. Jest odporna na temperaturę, starzenie się oraz na czynniki chemiczne. Jest substancją niepalną.

Mika ma właściwości odbijające światło, dlatego tak bardzo pożąda się jej w przemyśle kosmetycznym. W produktach do pielęgnacji i kosmetycznych pełni dwie zasadnicze funkcje: zapobiega zbrylaniu się kosmetyków i nadaje im połysk. Połączona z tlenkami lub pigmentami działa korzystnie na skórę. Zawartość miki w kosmetykach sprawia, że lepiej rozprowadzają się na skórze.

Zastosowanie miki w kosmetykach

Jedną z cech kosmetyków z miką jest ich sypkość. Dotyczy to zwłaszcza produktów kolorowych przeznaczonych do makijażu, ponieważ minerał ten ma bardzo słabą przyczepność. To dlatego należy łączyć go z innymi związkami, i nie nadaje się do stosowania jako samodzielny produkt.

Mika ma zdolność do pochłaniania wilgoci i nadmiaru produkowanego sebum, o ile doda się do niej odpowiednie substancje. Może również stanowić ochronę przed promieniowaniem UV. Wzbogacona w pigmenty zwiększa intensywność połysku w kosmetyku.

Mikę stosuje się niekiedy jako substancję zmętniającą do produktów, które są zbyt klarowne. Dba ona również o zachowanie świeżości kosmetyków. Ponieważ odbija promieniowanie UV, chroni substancje wrażliwe na światło, które są dodawane do produktów.

W jakich kosmetykach można znaleźć mikę?

Mikę można znaleźć przede wszystkim w kosmetykach kolorowych do makijażu, a konkretnie w:

  • pudrach do twarzy, bronzerach, rozświetlaczach i różach,
  • szminkach do ust,
  • cieniach do powiek,
  • bazach pod makijaż i podkładach kolorowych,
  • kredkach do oczu,
  • kremach i balsamach rozświetlających.

Jest obecna także w pastach do zębów oraz produktach do pielęgnacji włosów, jako składnik zwiększający połysk.

Mika w pielęgnacji skóry

Działanie miki na skórę jest ciekawe, ponieważ nie tylko odbija światło, ale także pełni funkcje ochronne. Sam fakt, że nadaje cerze blask i ukrywa niedoskonałości na jej powierzchni, sprawia, że po użyciu kosmetyków z tym minerałem skóra wydaje się wygładzona i pozbawiona zmarszczek oraz bruzd. Poza tym zmieszana z pigmentami nadaje równy i nieco opalony koloryt twarzy. Działanie wygładzające i zmiękczające ma także po dodaniu do niej silikonów.

Mikę bardzo często łączy się z tlenkami. To wtedy ma właściwości ochronne. Jest jak filtr, który zapobiega starzeniu się skóry w wyniku promieniowania UV. Krzemionka z kolei daje mice zdolność do pochłaniania nadmiaru sebum oraz wilgoci, zwiększa także jej sypkość.

Czy mika jest bezpieczna?

Mika jest bezpieczna, lecz nie można jej dodawać do produktów w dowolny sposób, dlatego warto zapoznać się z paroma zasadami, zanim połączy się ten minerał z substancją kosmetyczną.

  • Minerał musi być dokładnie oczyszczony z resztek metali ciężkich i innych szkodliwych związków, inaczej może spowodować problemy ze zdrowiem.
  • Mika powinna też przejść badania laboratoryjne, ponieważ bez nich nie zostanie dopuszczona do użytku.
  • Osoby, które chcą kupić glinokrzemian, powinny zwrócić uwagę na jego pochodzenie i sposób modyfikacji. Niektórzy sprzedawcy nie oferują oryginalnej miki, a jedynie jej podrobione wersje. Bywa, że są to rozdrobnione metale, które po dostaniu się do oczu mogą spowodować nieodwracalne kłopoty zdrowotne. Najwięcej tego rodzaju miki można kupić w Chinach, dlatego w niektórych krajach zakup tego minerału od chińskich producentów został zakazany (np. w USA).

Stopień zmielenia

Innym, równie ważnym czynnikiem jest stopień zmielenia. Jeśli przypomina ona pył, będzie matowa i przeźroczysta. Większe cząsteczki z kolei są bardziej błyszczące. W niektórych krajach stopień zmielenia miki jest regulowany prawnie. W Polsce nie określono, do jakiej postaci należy doprowadzić ten minerał. W Stanach Zjednoczonych za to ustalono, że cząsteczki powinny mieć rozmiar poniżej 150 mikronów. Większe są zakazane, bo mogłyby wpłynąć negatywnie na okolicę oczu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć miki?

Miki na pewno nie należy łączyć z metalami ciężkimi, ponieważ ich użycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie ma informacji dotyczących tego, czy do minerału nie powinno się dodawać innych składników.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z miką

Mika to bezpieczny składnik kosmetyków. Nie zatyka porów, nie wywołuje też reakcji alergicznych. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić, jakie substancje zostały do niej dodane. Jeśli są one na liście dopuszczalnych składników (np. tlenki), nie będzie stanowiła zagrożenia dla skóry. Surowiec ten jest w pełni naturalny.

Mika a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Nie stwierdzono, aby mika miała negatywny wpływ na środowisko. Jak wiadomo, jest ona substancją naturalną i bezpieczną. Może być stosowana przez wegan, którzy nie akceptują produktów odzwierzęcych.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik
  • Substancja ochronna
  • Substancja odbijająca światło
  • Substancja zmętniająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie