Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look
Składnik:

Propylene Glycol

Glikol propylenowy

Propano-1,2-diol, Propylenglycolum

Związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych, diolowych. Powstaje przez uwodnienie tlenku propylenu. Jest bezbarwną, bezzapachową, oleistą cieczą, o słodkawym smaku, wysokiej lepkości oraz bardzo wysokiej higroskopijności. Rozpuszczalny m.in. w wodzie, acetonie i chloroformie. Stężenie w kosmetyku może być bardzo wysokie.

Funkcjonuje w kosmetykach, jako rozpuszczalnik substancji nierozpuszczalnych w wodzie i innych rozpuszczalnikach. Jest także nośnikiem substancji różnego rodzaju od aktywnych do zapachowych. Ze względu na wysoką higroskopijność jest dobrym promotorem przejścia składników aktywnych w głąb skóry, wzmacnia ich działanie. Ma także właściwości nawilżające oraz żelujące, może być zastosowany w celu nadawania konsystencji, oraz jako lekki konserwant, ponieważ obniża aktywność wody, która jest pożywką dla drobnoustrojów.

Substancja syntetyczna

Humektant

Nośnik

Substancja konsystencjotwórcza

Nośnik substancji aktywnej, Promotor przejścia

Rozpuszczalnik

Substancja nawilżająca

Substancja pomocnicza

Substancja żelująca

2
słabsze działanie silne działanie
2
słabsze działanie silne działanie

Składnik nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Substancja oficjalnie jest uznana za nietoksyczną w dawkach znajdujących się w preparatach kosmetycznych. Podejrzewana jest jednak o powodowanie chorób skórnych, komedogenność, alergie i szybsze starzenie skóry, m.in. ze względu na swoją higroskopijność podejrzewana jest o przyciąganie toksyn, m.in metali ciężkich i przenoszenie ich w głębsze warstwy skóry. Oficjalne stanowisko w tej kwestii jednakże wyklucza szkodliwość, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.