KWC LogobyWIZAŻ logo

CI 75470 właściowości i zastosowanie

Karmina, kwas karminowy, koszenila

C.I. NATURAL RED 4, COCHINEAL (COCCUS CACTI L.), CARMINE

Carmine – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetykach

Karmin (Carmine), zwany także koszenilą lub ekstraktem koszenilowym, to popularny barwnik kosmetyczny w kolorze głębokiej czerwieni. Intensywnie czerwony składnik przez wieki był niezwykle popularnym kolorem, Aztekowie używali go do barwienia i malowania. Wraz z wprowadzeniem barwników chemicznych w XIX wieku, karmin stracił na popularności, ponieważ jest drogim surowcem i niezbyt odpornym na światło. Obecnie jego główne zastosowanie to barwienie żywności (takiej jak sok, lody i jogurt) oraz kosmetyków kolorowych, takich jak szminki i balsamy do ust, róże do policzków czy cienie do powiek.

Spis treści:

  • Karmin – właściwości
  • Zastosowanie karminu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć karmin?
  • Czy karmin jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć karminu?
  • Czy karmin to składnik wegański?
  • Czy karmin jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ karminu na środowisko naturalne

Karmin – właściwości

Karmin (CI 75470) jest organicznym, naturalnym barwnikiem azowym wytwarzanym z wysuszonych ciał samicy łuskowatego owada (podobnego do chrząszcza) zwanego czerwienią koszenilową lub koszenilą. Chemicznie związek jest solą glinowo-wapniową kwasu karminowego.

Barwniki azowe to zarówno najważniejsza, jak i najliczniejsza grupa barwników stosowanych w przemyśle spożywczym, tekstylnym i kosmetycznym. Ekstrakt z koszenili (Coccus Cacti) jest stosowany w tradycyjnym (na bazie pochodnych ropy naftowej) i naturalnym makijażu po to, aby uzyskać chłodne odcienie różu i czerwieni. Jako jeden z nielicznych barwników naturalnych nie blaknie z biegiem czasu, jest odporny na utlenianie i działanie wysokiej temperatury. Karmin charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną.

Pochodząca z Meksyku i Ameryki Środkowej koszenila spędza swoje życie na jedzeniu różnych kaktusów. Jest zbierana, a następnie jej szkielet zostaje kruszony, aby uzyskać intensywny, szkarłatny, czerwony barwnik, zwany powszechnie karminem. Jeden kilogram składnika uzyskuje się z około 155000 owadów. Aztekowie jako pierwsi użyli karminu jako czerwonego barwnika. Obecnie największym producentem koszenili jest Peru.

Dostępne są dwa rodzaje czerwonego barwnika. Pierwszym jest ekstrakt koszenili, preparat barwiący, sporządzony z wysuszonych i sproszkowanych owadów, zawierający około 20% kwasu karminowego oraz karmin, będący formą nierozpuszczalną w wodzie. Postać nierozpuszczalna w wodzie jest najczęściej wykorzystywaną formą w przemyśle kosmetycznym.

Zastosowanie karminu w kosmetykach

Karmin jest bardzo często używany w celu dodania jaskrawości koloru, trwałości i intensywności odcienia w kosmetykach do makijażu. Jest to również naturalny barwnik, z którego korzystają technologowie kosmetyczni, chcąc uzyskać określone chłodniejsze zakresy różów, fioletów i czerwieni. Dzięki temu unikają stosowania syntetycznych czerwonych, fioletowych i różowych barwników.

Karmin jest używany w tak wielu kosmetykach kolorowych, ponieważ jest niezwykle bezpieczny, niedrażniący, łatwy w produkcji i używany jako barwnik od ponad 600 lat. Jedną z wyjątkowych właściwości karminu jest intensywny kolor.

W jakich kosmetykach można znaleźć karmin?

Barwnik jest stosowany przede wszystkim w produktach kosmetycznych przeznaczonych do upiększania, do których możemy zaliczyć głównie:

  • lakiery do paznokci,
  • szminki,
  • konturówki do oczu,
  • konturówki do ust,
  • błyszczyki,
  • róże,
  • cienie do powiek,
  • pudry do twarzy,
  • balsamy do ust.

Czy karmin jest bezpieczny?

Karmin jest uważany za bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie uważa się tego składnika za potencjalnie toksycznego lub szkodliwego. Odnotowano jednak kilka przypadków ciężkich reakcji alergicznych podczas używania produktów zawierających karmin.

Warto również zaznaczyć, że karmin jest jednym z bardzo nielicznych barwników uznanych za dostatecznie bezpieczne do użycia w produktach kosmetycznych przeznaczonych do oczu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć karminu?

Brak informacji dotyczących tego, czy karmin wchodzi w negatywne interakcje z innymi składnikami. Jest barwnikiem, który jest dodawany w niewielkiej ilości do produktu.

Czy karmin to składnik wegański?

Karmin jest pochodzenia odzwierzęcego, powstaje ze zmiażdżonych ciał owadów, wobec czego nie jest on składnikiem wegańskim. Wegański styl życia nie pozwala na używanie lub spożywanie owadów i innych żywych stworzeń. Co więcej, nie ma czerwonego, wegańskiego zamiennika karminu.

Większość intensywnie zabarwionych owoców i warzyw, takich jak buraki, daje ciemnoczerwone i fioletowe pigmenty, które można stosować w kosmetyce, jednak owocowe i warzywne pigmenty działają tylko w formułach na bazie wody. Większość produktów kosmetycznych przeznaczonych do makijażu, zwłaszcza ust i policzków, jest natomiast oparta na bazie związków tłuszczowych, wobec czego nie stanowią one wystarczająco dobrej alternatywy dla karminu.

Czy karmin jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Karmin jest składnikiem w pełni pochodzenia naturalnego, co więcej, jest jedynym naturalnym składnikiem (choć z owada) oferującym gamę różów i czerwieni. Całkowicie naturalne pigmenty pochodzące z naturalnych źródeł, takich jak tlenki żelaza, mają ciepłe, rdzawe lub pomarańczowe odcienie.

Efektu uboczne

Chociaż zdarza się to dość rzadko, karmin może wywoływać u ludzi poważną alergię. Alergia może objawiać się jako reakcja miejscowa, o łagodnych symptomach. Może wówczas wystąpić lekkie swędzenie i łzawienie oczu. Rzadziej alergia może przejawić się jako ciężka, charakteryzując się opuchniętymi powiekami, przejściem do anafilaksji, pokrzywki, kataru siennego lub całkowitym obrzękiem gardła wymagającym nawet hospitalizacji.

Wpływ karminu na środowisko naturalne

Brak informacji na temat tego, czy karmin jakkolwiek w sposób szkodliwy wpływa na środowisko. Składnik uważa się za nietoksyczny i bezpieczny.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Jest jednym z bardzo nielicznych barwników, które uznaje się dostatecznie bezpieczne do użycia w kosmetykach do oczu.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja pochodzenia zwierzęcego

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie