KWC LogobyWIZAŻ logo

Beta-Carotene właściowości i zastosowanie

Beta karoten, Prowitamina A

β-Karoten, β-Carotene, B-Carotene, Natural Yellow 26, CI 75130, CI 40800, Karotin, KPMK, Beta Carotenum, Provitamin A

Beta-karoten – właściwości, jak działa?

Beta-karoten (beta-Carotene; β-karoten) to związek, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Od dawna wiele mówi się o wpływie beta-karotenu na opalanie, jednak składnik ten ma także znaczenie w profilaktyce przeciwzmarszczkowej i anti-aging. Dodatkowo bierze udział w neutralizacji wolnych rodników i hamuje proces starzenia się skóry.

Spis treści:

  • Właściwości beta-karotenu
  • Zastosowanie beta-karotenu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć beta-karoten?
  • Jak stosować kosmetyki z beta-karotenem?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć beta-karotenu?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z beta-karotenem

Właściwości beta-karotenu

Beta-karoten należy do karotenoidów, czyli barwników roślinnych, spełniających wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Związki te mają duże znaczenie w kontekście wzroku, kondycji skóry i paznokci.

Do najważniejszych właściwości beta-karotenu można zaliczyć:

  • opóźnianie procesów starzenia się skóry oraz pojawiania się zmarszczek;
  • zapobieganie oparzeniom słonecznym i podrażnieniom związanym z nadmierną ekspozycją ciała na promienie UV;
  • działanie nawilżające i regenerujące;
  • pobudzanie produkcji włókien kolagenowych;
  • ochronę przed fotostarzeniem się skóry, które jest charakterystyczne dla osób wystawiających ciało na działanie promieni słonecznych.

Beta-karoten ma wpływ na człowieka zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ten pierwszy dotyczy pożywienia oraz suplementów diety, a drugi kosmetyków stosowanych na skórę. Warto dodać, że beta-karoten zmniejsza także ilość wyprysków na skórze oraz wpływa pozytywnie na pracę gruczołów łojotokowych, może być więc doceniony przez osoby ze skórą trądzikową lub tłustą.

Zastosowanie beta-karotenu w kosmetykach

Działanie beta-karotenu zależy od jego stężenia oraz rodzaju produktu, w którym się znajduje.

Beta-karoten na opalanie

Beta-karoten to składnik, który zasłynął z tego, że wspomaga opalanie, a także dba, aby nie doszło do poparzeń słonecznych. Przede wszystkim ten związek magazynuje się w skórze i dzięki temu przez dłuższy czas można cieszyć się zdrową i ładną opalenizną. Zapobiega poparzeniom słonecznym i podrażnieniom, a także hamuje proces starzenia się skóry po kontakcie z promieniowaniem UV. Warto oczywiście zaznaczyć, że beta-karoten w takim wypadku musi być składnikiem kremu z filtrem, ponieważ bez niego i tak mogą pojawić się poparzenia, może dochodzić też do poważnych zmian w skórze. Oznacza to, że filtra słonecznego nie można zastąpić beta-karotenem ani na odwrót. Na rynku znajdują się jednak preparaty łączące te dwa sposoby ochrony. Ponadto w trakcie opalania się dobrym rozwiązaniem jest picie świeżo wyciśniętego soku z marchwi, będącego źródłem beta-karotenu. Taki sok należy pić od 2 do 4 razy w tygodniu. Warto wiedzieć, że beta-karoten zapobiega reakcji rumieniowej, która pojawia się u wielu osób po kontakcie z promieniowaniem słonecznym.

Beta-karoten na twarz i ciało

Beta-karoten w kremach i balsamach ma działanie przeciwstarzeniowe, a także sprawia, że skóra zyskuje ładniejszy i jednolity koloryt. Dodatkowo beta-karoten zmiękcza naskórek, a także zapewnia mu nawilżenie i regenerację. Składnik ten pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

W jakich kosmetykach można znaleźć beta-karoten?

Beta-karoten znajduje się w wielu kosmetykach, zdecydowanie najczęściej w olejkach i balsamach do opalania, ponieważ słynie z pozytywnego wpływu na skórę podrażnioną przez promieniowanie słoneczne. W ostatnich latach na rynku pojawia się jednak coraz więcej kosmetyków z zawartością beta-karotenu, które wcale nie są powiązane z opalaniem. Do tego typu preparatów można zaliczyć kremy do twarzy, sera, a także masła i balsamy. Dodatkowo beta-karoten znajduje się w niektórych maskach do włosów oraz w kremach do twarzy. Wszystko dlatego, że ma działanie przeciwstarzeniowe, wygładzające i nawilżające, zwłaszcza w połączeniu z innymi aktywnymi składnikami.

Jak stosować kosmetyki z beta-karotenem?

Decydując się na stosowanie kosmetyków z filtrem i beta-karotenem, należy nakładać je na suchą skórę, dokładnie wmasować w ciało. Z kolei kremy do twarzy i balsamy trzeba wmasowywać czystymi i suchymi dłońmi.

Beta-karoten w formie występującej w kremach z filtrem można stosować przed każdym opalaniem, jednak należy uważać na działanie niepożądane. Chodzi o to, że beta-karoten jest barwnikiem, a więc może nadawać pomarańczowy kolor skórze. Oczywiście efekt ten da się zneutralizować, jeśli się pojawi. Beta-karoten odkłada się w naskórku, a nie dalszych warstwach skóry – efekt pomarańczowego zabarwienia szybko ustąpi po zaprzestaniu stosowania preparatów z tym składnikiem.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć beta-karotenu?

Nie ma konkretnych składników kosmetycznych, z którymi nie należy łączyć beta-karotenu. Warto jednak zaznaczyć, że związek ten nie jest polecany palaczom, ponieważ zgodnie z dotychczasowymi badaniami przyjmowanie go przez osoby palące papierosy może zwiększać ryzyko nowotworów płuc aż o 20%. Właśnie dlatego lepiej z niego zrezygnować lub po prostu rzucić palenie.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z beta-karotenem

W zdecydowanej większości przypadków beta-karoten nie niesie za sobą skutków ubocznych. Jedynym zaobserwowanym jest tendencja do zmiany kolorytu skóry, jeśli dana osoba przesadza z ilością beta-karotenu. Jednocześnie związek ten nie jest alergizujący, chociaż oczywiście może spowodować uczulenie u szczególnie wrażliwych osób. Nie ma także zaleceń, aby kobiety w ciąży i karmiące nie stosowały kremów z beta-karotenem lub zaprzestały jego suplementacji.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik będący pochodną witaminy A, niezalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Typ składnika

  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik
  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Substancja aktywna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja lecznicza
  • Substancja nadająca opaleniznę
  • Substancja ochronna
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciwzmarszczkowa

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie