KWC LogobyWIZAŻ logo

Lavandula Angustifolia Oil właściwości i zastosowanie

Olejek lawendowy

Lavender Oil, Lavender Essential Oil, Essential Oils Of Lavender, Lavandula Officinalis Oil

Olejek lawendowy – właściwości, zastosowanie

Olejek lawendowy (Lavandula Angustifolia Oil) jest olejkiem eterycznym o właściwościach bakteriostatycznych, przeciwzapalnych i regenerujących. Reguluje wydzielanie sebum, dlatego można go znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. W produktach do włosów pełni funkcję przeciwłupieżową. Odżywia, wygładza i minimalizuje działanie wolnych rodników.

Spis treści:

  • Olejek lawendowy – właściwości
  • Zastosowanie olejku lawendowego w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć olejek lawendowy?
  • Domowe kosmetyki z olejkiem lawendowym
  • Z czym nie łączyć olejku lawendowego?
  • Czy olejek lawendowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ oleju lawendowego na środowisko

Olejek lawendowy – właściwości

Olejek eteryczny pozyskiwany z lawendy wąskolistnej ma postać żółtego płynu o intensywnym kwiatowo-ziołowym zapachu z delikatnymi nutami owocowymi. Rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie w wodzie. Jego efekt nie jest bardzo trwały. Właściwości różnią się w zależności od gatunku lawendy i miejsca jej uprawy.

Olejek lawendowy składa się z ponad 300 związków chemicznych, a najważniejsze z nich to linalol (od 9,3 do 68,8%) i octan linalilu (od 1,2 do 59,4%). Atrybuty prozdrowotne destylatu są uwarunkowane w dużej mierze zawartością tych dwóch związków i proporcją między nimi. Olejek eteryczny z kwiatów lawendy zawiera również ocymen, cyneol i kamforę. Jego główne komponenty – monoterpeny – mają pozytywny wpływ na ukrwienie skóry. Działają także bakteriostatycznie i przeciwzapalnie.

Badania wykazały działanie przeciwdrobnoustrojowe olejku lawendowego w stężeniach 0,94%–10% wobec 65 szczepów bakterii. Jest on skuteczniejszy przeciwko bakteriom Gram-dodatnim niż przeciwko bakteriom Gram-ujemnym. Hamuje wzrost S. enteritidis, K. pneumoniae, E. coli, S. aureus, P. aeruginosa, C. albicans i A. niger.

Zastosowanie olejku lawendowego w kosmetykach

Olejek lawendowy nadaje kosmetykom naturalny, kwiatowy aromat i maskuje niepożądane wonie w produkcie. Może być składnikiem kompozycji zapachowych i często wykorzystywany jest w aromaterapii, ale sprawdza się również w pielęgnacji różnych typów cery: tłustej, suchej, trądzikowej i dojrzałej. Regeneruje i wzmacnia włosy.

Olejek lawendowy na skórę twarzy i ciała

Składnik ten znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery problematycznej i tłustej, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne i oczyszczające, a także reguluje wydzielanie sebum. Można go znaleźć w produktach na trądzik, egzemę i łuszczycę. Przyspiesza regenerację naskórka, co sprawia, że stymuluje gojenie się zmian dermatologicznych i łagodzi podrażnienia wrażliwej skóry. Wzmacnia naczynia krwionośne. Olejek lawendowy jest antyoksydantem, co oznacza, że ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników, dzięki czemu przyczynia się do zminimalizowania oznak starzenia się skóry. Wygładza ją i nawilża.

Aromat olejku lawendowego odpręża i rozluźnia. Można go dodawać do balsamu do ciała lub kąpieli. Najlepiej podczas wieczornej pielęgnacji, dzięki czemu łatwiej będzie usnąć.

Olejek lawendowy na włosy

Lawendowy olejek eteryczny sprawdza się jako składnik szamponów przeciwłupieżowych ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Ponieważ reguluje wydzielanie łoju, chroni włosy przed przetłuszczeniem. Wzmacnia je i nadaje im zdrowy połysk. Znajduje się również w produktach do pielęgnacji brody i wąsów. Aromaterapia z użyciem olejku lawendowego niweluje napięcie skóry głowy.

W jakich kosmetykach można znaleźć olejek lawendowy?

Olejki eteryczne kojarzone są głównie jako składniki produktów do masażu i aromaterapii. Jednak produkt destylacji kwiatów lawendy można znaleźć również w:

  • perfumach,
  • dezodorantach,
  • żelach pod prysznic,
  • płynach i solach do kąpieli,
  • tonikach do twarzy,
  • szamponach przeciwłupieżowych i do włosów tłustych,
  • odżywkach do włosów,
  • kremach do cer trądzikowych,
  • serach odmładzających i nawilżających,
  • maseczkach do twarzy na noc,
  • pomadkach,
  • mydłach w płynie i w kostce,
  • woskach do depilacji,
  • mgiełkach do ciała,
  • kremach do rąk i stóp,
  • peelingach.

Olejek lawendowy jest także składnikiem płynów do kąpieli dla dzieci. Jego aromat uspokaja maluchy i ułatwia im zasypianie.

Domowe kosmetyki z olejkiem lawendowym

Olejek lawendowy można samodzielnie połączyć z innymi olejkami eterycznymi w celu otrzymania mieszanki do relaksującego masażu ciała lub kąpieli. Wchodzące w skład kompozycji zapachowej ekstrakty powinny się uzupełniać pod względem działania leczniczego. W tym przypadku mogą być to np. olejki: eukaliptusowy, kardamonowy, z trawy cytrynowej, majerankowy, miętowy, rozmarynowy itd.

Składnik ten warto dodać do oleju bazowego (nośnikowego) w domowych odżywkach do włosów lub maseczkach do twarzy. Stosunek olejku eterycznego do oleju roślinnego powinien wynosić:

  • 3 krople na łyżkę (roztwór 1%),
  • 6 kropli na łyżkę (roztwór 2%),
  • 9 kropli na łyżkę (roztwór 3%).

Kilka kropli olejku z lawendy można połączyć na przykład z tłuszczami takimi jak olej rycynowy, oliwa z oliwek i olej kokosowy, żeby stworzyć nawilżającą odżywkę do włosów.

Dobrym pomysłem jest także zrobienie płukanki do włosów domowej roboty z suszonych kwiatów lawendy, olejku eterycznego i wody. Można dodać do niej inne składniki, np. ocet jabłkowy, który domyka łuskę włosa, dzięki czemu pasma stają się gładkie i lśniące. Płukanka lawendowa pomaga pozbyć się łupieżu i łojotoku, a także sprawia, że cebulki są odżywione.

Z czym nie łączyć olejku lawendowego?

Nie ma informacji na temat szkodliwych połączeń olejku lawendowego z innymi składnikami kosmetyków. Mimo to trzeba mieć na uwadze, że jest to substancja o potencjale drażniącym i trzeba uważać na zestawianie jej z produktami alergizującymi.

Czy olejek lawendowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Lawenda to wiecznie zielona bylina pochodząca z regionu śródziemnomorskiego (Francja, Hiszpania, Andora i Włochy). Jest uprawiana w wielu innych krajach świata, także w Polsce. Zbiera się ją w okresie kwitnienia, który trwa od lipca do sierpnia, a następnie suszy się jej pęczki w dobrze zacienionym i wentylowanym miejscu. Do celów zielarskich używa się kwiatów lub kwitnących części nadziemnych. Olejek eteryczny pozyskuje się na drodze destylacji parą wodną lub hydrodestylacji. Jest to substancja naturalna i odpowiednia dla wegan.

Efekty uboczne

Olejek lawendowy zawsze powinno się stosować w formie rozcieńczonej. Im wyższe stężenie tej substancji, tym większy jej potencjał drażniący. Po kontakcie z tym olejkiem eterycznym może wystąpić zaczerwienienie i swędzenie, dlatego warto wcześniej przeprowadzić próbę na niewielkim obszarze skóry. Na destylaty pozyskane z lawendy powinni uważać szczególnie alergicy, ponieważ roślina ta może wywołać reakcję uczuleniową.

Wpływ olejku lawendowego na środowisko

Olejek lawendowy jest składnikiem, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Może wywoływać alergie. Nie należy nakładać czystego olejku na większe obszary skóry bez uprzedniego rozcieńczenia. Nawet po rozcieńczeniu 4-6 kropli na 15ml oleju bazowego i użyciu na skórę całego ciała, olejek przenika do krwi i wywołuje działanie ogólne, nierzadko także niepożądane skutki uboczne. Chronić przed dziećmi. Po użyciu dużych stężeń należy zabezpieczyć skórę przed bezpośrednim działaniem słońca, zalecane filtry.

Typ składnika

  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja dezodorująca
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów
  • Substancja ściągająca
  • Substancja zapachowa

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Lavandula Angustifolia Oil

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.